W Króliczej Norze

W Króliczej Norze

Głęboko w lesie, na końcu świata, gdzie drogi są z kamieni i piasku, w miejscowości Zełwągi koło Bagienka stoi najładniejsza restauracja artystyczna jaką widziałem. Nazywa się „Królicza Nora„.

Królicza Nora

Do Króliczej Nory zaprowadził nas – jakże by inaczej – Biały Królik. Najpierw biegł obok naszych moto-osiołków, a kiedy droga zrobiła się tak wyboista, że musieliśmy dalej iść piechotą, Biały Królik biegł obok nas aż do samego wejścia.

Wejście do Króliczej Nory

Nie wiem kto zbudował ten przedziwny domek z tarasem z widokiem na las. Nie wiem kto namalował te przedziwne, niepokojące obrazy. Nie wiem kto połączył gotowanie (doskonałe, nawiasem mówiąc) z malowaniem, architekturą i wystrojem, ale miał ten ktoś wizję całości spójną i niepowtarzalną niczym Steve Jobs.

Jakim cudem ludzie tam w o

Galeria Obrazów w Króliczej Norze
Galeria Obrazów w Króliczej Norze

góle trafiają do tych Zełwągów, to ja nie wiem. Ale zostawiają na Google tak wysokie opinie, że żadna restauracja z niedalekich Mikołajek albo Mrągowa nie może się z Króliczą Norą równać.

Największy chyba mój podziw bierze się stąd, że to miejsce wydaje się robić wszystko, żeby nikt go nie znalazł. Restauracja jest w środku niczego, droga jest najgorsza jaką widziałem w całej tej podróży, a sama Nora jest schowana za murem z rośli. Może ją znaleźć tylko ktoś, kto jej szuka. Ewentualnie ktoś, kogo przyprowadzi Biały Królik.

Jemy!Ale jakość i fajność wszystkiego w Króliczej Norze, z jedzeniem na czele, jest tak wysoka, że niewiele na świecie znam restauracji, które mogą się z nią równać. „Babcia Malina” w Krakowie, gdzie jest fenomenalna „domowa” polska kuchnia, „Insomnia” w Lublinie, gdzie jest najlepsza lasagne na świecie i parę innych. Co ciekawe, wszystkie najlepsze miejsca są mniej lub bardziej na uboczu.

To jedna z najbardziej inspirujących rzeczy w podróży: zobaczyć coś, co nie wrzeszczy, nie ryczy, nie trąbi i nie ciągnie za rękaw, nie ma ambicji podbicia kosmosu w celach zarobkowych, tylko po prostu jest: jest zadziwiająco, zaskakująco dobre.

Ten sposób na życie zdecydowanie należy do moich ulubionych.

Dodaj komentarz